Produktbeskrivelse.
High Quality Scart kabel fra Tech+Link. Scart kablet kan bruges til video overførsel fra fx en DVD afspiller til et Tv.
Scart kablet er opbygget med 24K guld belagte metalstik, der sidder placeret i et kraftigt metal hus, som modvirker elektronmagnetisk (EMI) og radiofrekvens (RFI) interferens. Lederne er sammensat af ren crystal oxygen-frit kobber afskærmet af dobbelt individuel skærm. Kablet er selvfølgelig fuldt monteret, og kan derfor overfører alle signaler såsom: RGB video, S-Video, komposit-video og stereolyd.
Hvem er Tech+Link.
Tech+Link er en engelsk ejet virksomhed som i over 30 år har specielliseret sig i Hi-fi kabler. Hvert eneste Tech+Link kabel er speciel udviklet af et engelsk udvikler team, hvor der bliver arbejdet med de bedste materialer og nyeste teknologier. Tech+Link tilbyder i deres award vindene Wires serie kabler for en enhver smag og penge pung. Tech+Link sætter en ære i at levere det bedste kabel til prisen. Dette understøttes af at de i 2007 blev belønnet med prisen, det bedste kabel mærke 2007, af What Plasma and LCD tv Annual award.
Scart kabler generelt.
Scart kablet, er kablet som mange af os kender. Scart kablet sender det bedste videosignal i RGB analog, dette signal udmærker sig ved et farverigt og skarpt billede. Scart kablet er en Europæisk standard, som både kan overføre standard Composite Video, og enten RGB eller S-Video med stereo lyd. Scart kablet har også den funktion, at kan styre i mellem formater som fx 4:3 og 16:9. Derudover kan Scart kablet automatisk omskifte til den rigtige video kanal på tv’et, så snart der bliver trykket på play på fjernbetjeningen.
For at opnå Scart kablets gode egenskaber, er det vigtigt at kablet er konstrueret med individuelle skærme, og at lederne er opstemt korrekt til 75 Ohm. Det er tydeligt at se på billedet, hvis et scart kabel har almindelige ledere/fælles skærm, og dermed ikke lever op til disse krav. De mest almindelige fænomener er støj og skygger i billedet, og overhøring på lydsiden. Overhøring er når man svagt kan høre Tv lyden i baggrunden, når man ser DVD film.
Læs mere om de forskellige billede kabler her.
For mere information, besøg dette produkts
hjemmeside.